Mnohé škodce ako sú potkany, či kuny trávia väčšinu svojej aktivity práve v noci. Ako zistiť, či na streche máme práve kunu? Identifikácia je pomerne jednoduchá:
Už noci nemôžete spať pretože vždy keď zažmúrite oči počujete z podkrovia či strechy lomoz? Mnohé škodce ako sú potkany, či kuny trávia väčšinu svojej aktivity práve v noci. Ako zistiť, či na streche máme práve kunu? Identifikácia je pomerne jednoduchá:
Srsť: Hladká hnedá srsť pri chvoste a končatinách sfarbené do čierna
Telo: Štíhle, čierny nos a ušné laloky sú veľké, svetlo lemované
Chvost: Značne ochlpený , najčastejšie čierny
Dĺžka: 80 cm
Hmotnosť: 1 až 1,4 kg
Na Slovensku sú známe dva druhy kún, Kuna Lesná a Kuna Skalná, pričom práve Kuna Skalná ustupuje Kune Lesnej. Kuna všeobecne je exoantropné zviera, čo znamená, že ľudské obydlie nie je jej prirodzeným domovom. Obvykle udržuje viac pelechov, podobne ako líška, pričom využíva práve to, ktoré sa jej zdá z pohľadu obstarania obživy a bezpečnosti najlepšie. Sprievodným javom kuny ako neželaného nájomníka sú exkrementy, rozhryzená strešná izolácia a lomoz. Prítomnosť kuny so sebou prináša najmä škody ekonomického charakteru, samozrejme za istých okolností môže byť aj prenášateľom rôznych vírusových ochorení. Ako sa však zbaviť kuny? Na každého jedinca platí iný spôsob. My odporúčame nastraženie pascí, do ktorých bude Kuna vlákaná. Po odchyte sa kuna nemusí okamžite likvidovať, stačí ju zaviesť minimálne 20 km od miesta odchytu a vypustiť ju do lesa, ktorý je jej prirodzený domov. Na základe našich skúseností Vám dokážeme navrhnúť komplexný plán odchytu či likvidácie kuny a následne ho zrealizovať. Dôverujte nášmu tímu odborníkov.
Verve Facility Services, s.r.o.
Lazaretská 3/A
811 08 Bratislava